Svenska flippersällskapet
Forum => Flippersnack => Ämnet startat av: Sonar skrivet februari 08, 2010, 09:37:28
-
Skummade lite i en artikel i pinballnews (http://www.pinballnews.com/shows/southcoastslam2010/index.html) om någon speltillställning i USA där Gary Stern hade dykt upp och hållit ett "föredrag".
Något som slog mig var detta:Gary continued by talking about his aim to inject more chance into his products to reduce the dominance of the skilled player and make the rules simpler and more understandable to the casual player. He said games were 90% skill and 10% chance, while he wants to create equal amounts of both in his games to create 3 minute games rather than 45 minute ones.
Jag kan förstå hur han tänker och varför, men vad säger ni som är tävlingsinriktade. Jag kan tänka mig att många här inte skulle vara så förtjusta i ett sådant spel.
Att det är svårt att tävla på kan jag tänka mig men skulle ni kunna uppskatta ett sådant spel för ströspelande?
-
Jag tror att han letar efter nya casual players som inte finns.
-
Och sen då? Ska de börja betala ut pengar också? Snacka om att gräva sin egen grav..
-
Känns ju som man lika gärna kunde träna för att vara med i SM i enarmad bandit ungefär... :-)
(avdelning slumpmässiga spel...)
Edit: WKD hann visst först med liknande reflektion... :-)
-
Vi skulle förstås inte uppskatta dylika tilltag, men grejen är ju att Gary fortfarande tror att flipper kan få en revival ute på location - och därför måste locka dagens ungdom/de som går till spelhallar. Kanske har han rätt i att operatörerna måste köpa fler spel eftersom hemmamarknaden ändå är begränsad när det gäller spel som kostar 40 papp. Det innebär troligen att Stern är borta om ett par år.
-
Han har redan börjat införa mer slump i spelen.
Se bara på BBH.
När man skjuter på den där jävla älgen, så är det bara slumpen som avgör om kulan går ner i höger outlane eller ej.
Man kan bara gå på minimultisarna på det skitspelet.
-
Hehehe.. DAH! Men samtidigt så är det ju inte direkt något nytt. Se bara på TOTAN, NGG eller TAF o alla andra spel med snurrande plattor och magneter.
Det är väl mest i kombinationen med enklare regler och kortare speltid som det klingar falskt. Jag skulle bli skogstogig om man konstant fick betala 10kr för att lira i 5min.
-
Tror att det är en farlig strategi av Gary. Jag tycker det också visar på den desperation som börjar infinna sig hos Stern. Undrar vad dom gamla spelmakarna som jobbat för Gary tycker om detta?
Tror inte att någon av oss här gillar idén i alla fall.
-
Frågan är ifall det här inte t o m kan skrämma bort de casualspelare han försöker hitta. De av mina vänner som inte än är "invigda" hävdar ju bland annat att anledningen de inte tycker om flipper är att det är så mycket slump i det. Hela idén känns bara korkad, vem vill lägga ner en massa tid/pengar på ett spel som inte KAN ge något (monetärt) tillbaka och som ändå till största delen bestäms av slump? Tänk liksom ett PacMan eller Space Invaders där man kan dö av slumpen. :S
-
Om han inte menar enklare regler som i AFM och slump á la Stroke of Luck. Då kan det nog funka.
-
Samtidigt säger han ju att det han vill skapa är 3-minutersspel snarare än 45-minuters, så det är väl tveksamt att det skulle vara så som du säger INK, men man kan ju alltid hoppas. :)
-
Då blir det Blixtflipprar™ på nästa Sternspel. ;-)
-
Blixtflipprar och 12 graders lutning! :D Insåg häromdagen som den nybörjare jag är att jag råkat missuppfatta instruktionsmanualen till mitt CV och lutat spelet ca 8,5 grader istället för 6,5 (vilket ju är ett större fel än det låter eftersom tyngdaccelerationen på kulan är proportionell mot sinus för vinkeln). >< Det är ju roligt och bra träning, men scorerna blir ju lite lägre... ^^
-
Ett till mig närstående TS som står så det spelas av amatörer har en medelbolltid på 45 sekunder. Utan slump, så länge man sätter skotten. Sug på den, Gary.
-
Jag tycker förstås också att det är helt fel väg att gå.
Jag tror inte någon, inte ens barn eller rena nybörjare, skulle tycka det var kul med spel där ens eget inflytande är minimalt och man bara får titta på en kula som slumpmässigt studsar runt.
En stor del av tjusningen ligger ju i att man kan öva och bli gradvis bättre och kanske slutligen bemästra spelet. Det var åtminstone vad som fångade mig en gång i tiden när jag började spela.
Vill han hålla ner bolltiderna (vilket i sig inte är någon orimlig tanke) är det bättre att göra spelen svåra på samma sätt som Dracula eller Dr Who är svåra. Rättvisa spel men där ett missat skott är helt livsfarligt. Eller så kan man ta bort bumprarna som på Shadow. Sterns bumprar är ju inte sällan överaktiva och kan studsa runt kulan i en halv minut ibland, och hur kul är det att stå och titta på?
Att fördumma reglerna, som i exempelvis IJ4 eller nya NBA, tror jag inte alls på. Det resulterar bara i spel som de rutinerade spelarna ratar och som de (hypotetiska) nya spelarna tröttnar på väldigt fort. Bättre då att göra spel med "flera lager", där det finns både enklare mål som nya spelare kan uppnå och svårare mål som vana spelare kan jaga. Lord of the Rings är ett bra exempel på ett sådant spel tycker jag.
Sedan som INK påpekar undrar jag också hur många casualspelare i vardande det egentligen finns. Här i Sverige tycker jag det verkar som att de flesta "nya" spelare som dyker upp i föreningar är personer som lirade på 90-talet och nu har återupptäckt hur kul det är. Men jag skulle bli glad om jag hade fel och att det fanns ett enormt uppdämt behov hos kidsen att gå och lira flipper.
Frågan är väl var de ens skulle ha chansen att stöta på ett flipperspel idag.
-
Är jag helt ute och cyklar om jag tror att en pengavinst skulle få ungdomar att spela..??
När man är på enda 'spelhallen' här i stan, det står fyra flipper jämte fyra jack vegas och några biljardbord, och spelar så ser man folk mata in hundring på hundring i vegasgrejorna medan man oftast är själv vid fliuppren.. Jag kan gå leende från sjappet om jag lyckats göra nån trippelkombo eller annat men man ser aldrig nån le påväg från vegasautomaterna(jo, kanske ibland, men då är dom strax tillbax).
Ok, nu kanske jag talade mot min tanke men i dagens pengaräknande samhälle så är ett lyckat skott noll värt om det inte går att mäta i vunna cash, vem bryr sig om någon euforiskt går omkring och muttrar om man klarat ett wizard mode när liraren bredvid bjuder på bärs för sin vinst..?
-
Svenska Spel gillar inte konkurrens så det skulle nog stöta på lite hinder för att få igenom det...
Fast om Svenska Spel fick monopol på att ställa ut spel så vore det kanske en annan sak.
-
Att blanda ihop pengavinster, ungdomar och flipperspel är jävligt olämpligt.
Det skulle bara göra det så mycket svårare att få tillstånd för att operera flipperspel, Och gud ska veta att det inte är lätt för dagens operatörer.
f ö så är jag inte förvånad över Gary Sterns tankar.
När jag träffade Steve Ritchie i England i somras så pratade vi en del om Gary.
Steve berättade då att det enda som Gary var intresserad av, fanns i plånbokens sedelfack, punkt slut.
-
Trist att han uttrycker det sådär! MCR säger det ju skitbra i att om han vill hålla ned bolltiderna bör han snarare göra ett spel i stil med Dr.Who eller Dracula.
Men förresten, var det inte Gary själv som förut ville ha längre bolltider från början pga att han ville locka "the common person" att få mer lir för pengarna? Och nu när det visar sig att "the wizard" visst kan lira 2 timmar på 50 cent vill han ändra det till "lika bolltider för alla"?
-
Steve berättade då att det enda som Gary var intresserad av, fanns i plånbokens sedelfack, punkt slut.
Gary verkar vara en konstig filur. Hade jag haft egen verksamhet/företag, så hade jag inte alls varit intresserad av pengarna i plånboken, utan bara att det fanns bra produkter och nöjda kunder, men Gary vill alltså TJÄNA pengar på att tillverka flipperspel :-o
-
Detta var ett skämt.
-
Flipper branschen känns ju inte som det optimala "Get-rich-quick scheme" :-D