Svenska flippersällskapet

Forum => Hårdvara => Ämnet startat av: larsson skrivet september 03, 2011, 13:37:43

Titel: "Rappande" älg på Rocky&Bullwinkle
Skrivet av: larsson skrivet september 03, 2011, 13:37:43
Ja , rappande o rappande vet jag inte och jag vet inte om det är älgen heller om jag ska vara ärlig..

Jag har hursomhelst fått problem med mitt Rocky & Bullwinkle som gått felfritt tills nu..

Av nån anledning så har ljudet fuckat upp på nåt sätt. Den klämmiga bakgrundsmusiken är borta helt och det som hörs är nån hackig repetition av nån uppmaning som kommer i början ( kommer inte ihåg exakt hur det låter ) Den hackar .. Vissa ljudeffekter funkar som de ska och när kulan rinner så funkar den käcka kommentaren .. Annars är det just inte mycket med ljudet.. Jag har inte gjort nån djupare koll än mer än att lossa och sätta tillbaka alla kontakter på CPU-kortet + ljudkortet ..

Är det nån som har råkat ut för nåt liknande och har nåt tips eller nån som har nåt tips ändå ??
Titel: "Rappande" älg på Rocky&Bullwinkle
Skrivet av: COCS skrivet september 03, 2011, 14:30:38
Det kan nog vara så att ljudrom har blivit kasst. Det har hänt mig förut på Data East. Bränn om ljudrom.
Titel: "Rappande" älg på Rocky&Bullwinkle
Skrivet av: larsson skrivet september 03, 2011, 19:55:57
Ska testa att lossa dom ur socklarna en gång och funkar inte det får det kanske bli att fixa nya .. ( finns det nån här som har möjlighet att bränna några nya ljudrom mot skälig ersättning i så fall ? )

Om ingen har nåt annat tips att testa först då..

Titel: "Rappande" älg på Rocky&Bullwinkle
Skrivet av: johan skrivet september 03, 2011, 22:55:24
Mitt TFTC lät ungefär som du beskriver det när ena likriktarbryggan var trasig.
Titel: "Rappande" älg på Rocky&Bullwinkle
Skrivet av: larsson skrivet september 13, 2011, 23:19:43
Testade att pilla ur/peta i dom i socklarna och då funkade ljudet som det skulle en liten stund , sen blev det ett högt brus ihop med ljudet.. Testade att pilla ur/i dom igen och sen blev det helt tyst ..

Nån som har nåt bra tips ?
Titel: "Rappande" älg på Rocky&Bullwinkle
Skrivet av: INK skrivet september 14, 2011, 03:36:17
Byt socklar. Rengör benen på kretsarna om de är svarta (oxiderade).
Titel: "Rappande" älg på Rocky&Bullwinkle
Skrivet av: larsson skrivet november 23, 2011, 08:30:03
Eftersom jag själv inte gillar trådar utan att få lösningen presenterad så är det väl bäst att avsluta den här med lösningen på problemet ..

Till att börja med var problemet som sagts tidigare en rappande älg , men efter att ha pillat lite med ljudrommarna så blev det mindre och mindre rap och mer och mer tyst. Sedan ville inte spelet starta upp ordentligt alls. Efter en lätt tappad sug då jag bara testat med att rucka lite på alla kontakter på i stort sett alla kort utan resultat . Best ämde mig igår för att ta tag i problemet igen och upptäckte att inga LEDar lös på CPU-kortet vilket fick mig att mistänka spänningsfel.. Efter lite mätande så visade det sig att 5-volten inte fanns som den skulle. Med schemat till hjälp så lokaliserade jag felet till PowerSupplyBoard och märkte att TR5 ( en 2N6057) var paj.. "Lånade" en sån från att annat powerkort jag hade liggande , monterade tillbaka kortet och vips var allt up´n´running igen.. =)
Titel: "Rappande" älg på Rocky&Bullwinkle
Skrivet av: priest skrivet november 25, 2011, 20:10:54
Va bra:-)