Svenska flippersällskapet
Marknad => Säljes => Ämnet startat av: GUSAN skrivet november 16, 2010, 22:39:17
-
Vi skall nu göra oss av med det ena spelet i företagets pub. Spelet finns, och hämtas av köparen, i Göteborg (Lindholmen). Det har inte fungerat sedan en lång tid. Jag gjorde för tre år sedan en snabb koll av spelet och konstaterade att det brände en säkring, tycks varit överhettning vid ett antal effektmotstånd i backbox (se bilder). Spelet har stått öppet utan lås (och utan glas över spelplan) i några år och det märks!
Kabinettet är i relativt gott skick:
http://s1220.photobucket.com/albums/dd443/Anders121/E%20Pinball/Cabinet/
Även inuti kabinettet ser det OK ut:
http://s1220.photobucket.com/albums/dd443/Anders121/E%20Pinball/In%20cabinet/
Playfield är bra (men smutsig):
http://s1220.photobucket.com/albums/dd443/Anders121/E%20Pinball/Playfield/
Under playfield fattas lite delar (bl.a. hänger flipperspolarna löst):
http://s1220.photobucket.com/albums/dd443/Anders121/E%20Pinball/Under%20playfield/
I backbox finns tecken på överhettning (och en säkringshållare är ersatt av en annan typ):
http://s1220.photobucket.com/albums/dd443/Anders121/E%20Pinball/Backbox/
Den goda nyheten är att DMD:n verkar fungera bra (testade den i det andra spelet). Finns även några bilder på lite lösa prylar:
http://s1220.photobucket.com/albums/dd443/Anders121/E%20Pinball/DMD%20and%20loose%20stuff/
Tog även några bilder i kabinettet (myntmekanismen skall ta 1, 5 och 10 kr enligt märkningen):
http://s1220.photobucket.com/albums/dd443/Anders121/E%20Pinball/In%20cabinet/
Skamlöst stjäl jag COCS auktionsmetod nästan rakt av (förlåt Christian):
Auktionen avslutas fredagen den 26:e november kl. 20:00 (jag vill ju att ni fått er löning först :-). Vid frågor, maila (jag skall försöka kolla mailen minst dagligen).
Skriv in budet direkt här i denna tråd - eller om du vill vara anonym i budgivningen, maila mig, så uppdaterar jag infon om senaste budet här i tråden. Ange i mailet bud, namn och telefonnummer. OBS: Det är snabbare och säkrare att ni bjuder direkt i tråden. Jag tar inte emot några mail-bud efter 18:00 sista dagen.
Bud som kommer in kl. 20:00 gör att auktionen förlängs 5 minuter och bud som kommer in kl. 20:04 gör att auktionen förlängs 5 minuter o.s.v. På detta vis kan den som vill fortsätta bjuda så länge den önskar och ingen blir besviken.
Jag kanske bjuder själv (eftersom jag bara förmedlar försäljningen). I så fall gäller samma villkor för mig som för alla andra (bud i tråden).
Det kan finns möjlighet att titta på spelet (även om det är lite besvärligt eftersom man måste skrivas in som besökare, och jag måste finnas på plats). Skicka mig ett mail i så fall (skriv telefonnummer så ringer jag).
-
då får jag väl sparka igång den gamla karusellen..
1000:- bjudit
-
1500
-
Kan varmt rekommendera GUSAN som är en mkt bra person, dessutom övervakad av en polis :-)
Lycka till med auktionen!
-
Hur snart måste spelet i så fall hämtas ? ( antar att det inte är rekordbrådis )
Finns det möjlighet att du specar lite mer noggrant vilka delar som fattas ( du skriver tex under playfield fattas lite delar ).
Finns glaset ?
-
Svar på lillaemils frågor:
Har spelet stått utan att fungera i över tre år, så kan det nog stå kvar några veckor till!
Jag är inte helt säker på vad som fattas, hoppades att mitt ivriga fotograferande skulle klargöra detta. Fråga gärna om detaljer som inte framgår av bilderna, så kan jag kolla.
Glaset finns, jag hittade det igår i en städskrubb nära spelen :-)
-
1700:-
-
Behöver lite delar.... 4000kr
-
Delar kan du köpa på P4P eller Slamtilt .. Det här ska spelas på =)
5000:-
-
Du behöver nog lite delar du med om jag tolkar bilderna rätt :)
-
Aaah , tolkade ditt inlägg som att du skulle köpa det och ta delar ...
Jovars , lite nytt kan behövas..
-
Jag skall inte bjuda, men det är en bekannt som är intresserad, men han får regga sig och bjuda själv eller skicka e-mail.
Är det nu ikväll kl. 20:00 som auktionen avslutas då?
-
Ja, ikväll får man prioritera rätt - om det är någon lömsk person som lägger ett bud 20:00 måste man välja mellan På Spåret eller att vakta auktionen fem minuter i taget. Jag har bestämt mig för På Spåret (... men med laptop i knät) :-)
Jag kommer dock inte lägga något bud!
-
5100
-
3000:-
-
5101:- ;)
-
3000 :- var ju ett annorlunda bud .. :)
5500:- bjukkar jag ..
-
bah, bara bud inkomna kl 20.00 räknas enl beskrivning...
-
5501:- ;)
-
5600
-
drar mig ur, spela lungt lillaemil
-
Grattis, LillaEmil! När åker vi och hämtar? :)
-
5655:-
-
Det där var fult gjort.
-
WINNER?
-
vänta och se :)
-
ja, det var det...
äh, låter lillaemil köpa det endå, om ha fortfarande vill...
-
Mot lillaemil alltså.
-
5700 ...
Edit , äh reglerna är ju glasklara ..
-
ta det..
jag skulle ha skrotat ner det för delar endå...
-
Cocs : affärer är fula, tyvärr.
-
Grattis lillaemil till ett spel ;)
-
Håller inte alls med dig. Men får lillaemil ta det, så har du ju bättrat dig :-)
-
btw, när jag har ditt intresse... skulle du ha ett gi-relä-kort... ? Bara ett kvar nu...
-
Cocs : Han har redan tatt det.
Jag hade haft ditt RFM om jag hade velat ;)
-
om det är mig du menar så vetifaan om jag har råd nu ;)
-
lillaemil : 50 pix för ett kort, jag sålde 2 i veckan så jag har bara ett kvar nu, men håller det om du ska ha det...
-
nu när affären ändå är klar i den här tråden så kan jag väl fortsätta spamma den pyttelite eftersom du tog upp det zeedee ..
Vad ska du ha för det fraktat ?
-
Kan jag nu änligen få se På Spåret ostört? :-)
LillaEmil, jag skickar dig ett mail med mitt telefonnummer (om inte du skickat ett mail till mig redan).
Jag koncentrerar mig på detta efter 21:00 (gissa vad som slutar då ...)
Grattis till vinst i en spännande kamp!
-
zeedee - jag tar det
-
Gusan .. Mailen är till jobbet så jag kommer inte åt det förrän måndag . Jag hör av mig då ,,
Tycker Oldsberg/Hellberg var bättre =)
-
ja... jag skickade 2 st nyligen till en användare här för 24 :- i frakt dock tror jag inte att det blir så jättemycket billigare, kanske 20 pix i frakt... jag vet inte exakt postens tabell.
-
zeedee - skicka ett mail med kontouppgifterna så slantar jag in 74 spänn på måndag :)
-
bah... skicka din adress på ola(at)ballinplay(punkt)se så kollar jag vad frakten blir när jag har skickat det... kortet är i toppskick o jag fraktar så att det ska hålla, så inte mer än 24:- i frakt.
Så betalar du när du fått det o vet vad frakten går på o så...
-
Kul att någon som tänkte fixa spelet och spela vann det. Skulle också slaktat det för delarna, har ett par spel som hade blivit kompletta.....
-
Tänkte inte på att fråga gusan när jag pratade med honom , men kanske nån annan kan supporta ..
Hur högt är spelet med nedfälld backbox??( avgörande för om det går in i bilen eller om jag måste ta släpa ).. Det ska i så fall in i en Mondeo Kombi -04 . Fick nyligen in ett BSD , men det kanske skiljer mellan Willianmsspel och Data East ?...
-
Rocky Bullwinkle går in i din Mondeo. Jag körde exakt detta i min Mondeo -05 i somras.
-
Bugar o bockar . Tack för det ..
-
Jaha , då var spelet hämtat .
Det gick in i bilen , NÄSTAN , men vi lossade backboxen och sköt fram den lite ... :)
Stort tack tills Gusan för supporten vid hämtningen och ett jättetack till priest som offrade sin söndag på att följa med ..
-
Hej lillaemil
Det var ju kul att du fick tag på ett billigt spel :-)
Vi har ju exakt samma bilar och jag körde ett Rocky i somras i min + att jag kört flera andra Data East & Sega i den bilen utan problem.
Är det möjligtvis så att du hade lagt ngt skydd mellan den nedfällda backboxen och spelet?
-
LillaEmil: Mitt deltagande är självklart, tvivla inte att säga till så fort min lekamen kan bidra med lite lyfthjälp :)
Cocs: Inget mellanlägg / skydd mellan backbox och spel trots detta så saknades väl ca >1cm för att få in kabbet i bilen.
-
Jaha, det var märkligt :-o
Jag har haft både Mondeo -04 & -05 och kört minst 30 st. spel i varje bil, blandat Bally/Williams och Data East & Sega och jag har aldrig behövt lossa en backbox. Dessutom har jag alltid en ca 5 mm tjock avlång stor kartongskiva i bagaget som ligger som glidskydd under spelet.
Mina bilar har väl töjt ut sig :-)
-
Jag har en V70 -06 där spelen nästan går in. Med jobbets Mondeo är det inga problem. Jag skulle nästan drista mig att säga att Mondeon är den bästa "vanliga" kombin att köra spel i.
-
kia ceed är det inga problem att köra spel i, spelar ingen roll villken sort, stor som fan inne o grym på höjden o bredden ,har aldrig lastat lättare i en vanlig bil.
-
combi så klart om ingen fatta det